2023.3 Przegląd zmian
Enate w wersji 2023.3 przynosi niezwykle przydatne funkcje dla zespołów korzystających z Work Managera, a Sklep wzbogacił się o wiele integracji opartych na GPT, które znacząco ułatwiają wykonywanie codziennych zadań.
Przegląd nowych funkcjonalności znaleźć można w poniższym filmie:
Zintegrowane raportowanie
Do Work Managera dodaliśmy zintegrowane raportowanie bazujące na zaawansowanej platformie raportowania PowerBI firmy Microsoft.
Funkcja ta obejmuje:
standardowe i natychmiast dostępne raporty oparte na danych Enate (to, które raporty standardowe są widoczne, zależy od ustawionej roli użytkownika);
możliwość wykorzystania standardowych raportów w celu tworzenia własnych, spersonalizowanych raportów;
możliwość zapisywania swoich spersonalizowanych raportów, żeby można było w każdej chwili do nich wrócić;
możliwość udostępniania swoich raportów dowolnie wybranym użytkownikom;
dostęp do zaawansowanych opcji edycji (dla liderów zespołów i użytkowników, którym przyznano uprawnienie „Może edytować raporty”), które pozwalają tworzyć zupełnie nowe i usuwać istniejące elementy wizualne tworzyć i usuwać karty.
Więcej informacji znaleźć można w poniższym filmie:
Role użytkowników
Więcej informacji znaleźć można w poniższym filmie:
Kolejne integracje w Sklepie
Klasyfikacja wiadomości e-mail – automatycznie przydziela i kategoryzuje zapytania, dzięki czemu agenci nie muszą tracić czasu na ich ręczne sortowanie;
Wyodrębnianie danych z wiadomości e-mail – zupełnie nowy wzorzec, który automatycznie wprowadza dane pochodzące z e-maili na kartach niestandardowych zapytań i spraw, odciążając tym samym agentów od ich ręcznego uzupełniania;
Wykrywanie wiadomości z podziękowaniami – automatycznie wykrywa, czy wiadomość przychodząca do rozwiązanego elementu pracy to e-mail ze zwykłym „dziękuję” – w takiej sytuacji zmienia status elementu z powrotem na „Rozwiązane”, żeby użytkownicy nie musieli już ręcznie wykonywać takich powtarzalnych czynności.
Analiza nastroju – dokonuje analizy treści przychodzących wiadomości w celu sprawdzenia, czy mają pozytywny, czy negatywny wydźwięk, a następnie wyświetla wynik użytkownikom, dzięki czemu od razu wiedzą, jak należy podejść do danego e-maila.
Pozostałe nowości
Wprowadziliśmy pewne ulepszenia na stronie Widoki. Przede wszystkim zmieniliśmy jej nazwę na „Wyszukiwanie zaawansowane”. Dodaliśmy też nowe dane i możliwości – teraz można wyszukiwać i sprawdzać, czy, kiedy i przez kogo element pracy został ponownie otwarty, a do tego wprowadziliśmy bardziej zaawansowane opcje wyszukiwania i wyświetlania opóźnionych elementów. Kolejna nowa funkcja umożliwia tworzenie plików eksportu w celu pobrania wyników wyszukiwania w formacie programu Excel.
Pojawiły się nowe opcje przechwytywania danych, które usprawniają wyliczenia SLA. Można już przechwytywać pierwotną datę zgłoszenia, co w przypadku zgłoszeń obejmujących wiele powiązanych elementów pracy umożliwia wykorzystanie do wyliczenia SLA daty początkowej pierwotnego z nich. Rozszerzyliśmy zakres dostępnych informacji w przypadku opóźnionych elementów pracy – teraz łatwiej sprawdzić, które są zaległe, a także o ile dni.
Last updated