Beágyazott jelentések

Áttekintés

A Microsoft Power BI jelentéskészítő platformjának köszönhetően az Enate Work Managere beágyazott jelentéskészítési lehetőségeket kínál, amelyek számos további információt adnak Önnek az új betekintésekhez, valamint az üzleti műveletek támogatásához.

A következők váltak elérhetővé:

  • Az Enate adatain alapuló szabványos, out-of-the-box jelentések. A szabványos jelentések láthatósága az Ön felhasználói szerepétől függ majd.

  • A szabványos jelentésekre építve Ön olyan saját testreszabott jelentéseket hozhat létre, amelyek pontosan azokat a dolgokat tartalmazzák, amelyekre Önnek szüksége van.

  • Elmentheti a testreszabott jelentéseit, így könnyen ismét megtalálhatja azokat.

  • Azzal oszthatja meg a jelentéseit, akivel csak szeretné, és akiről úgy gondolja, hogy látnia kell azokat.

  • A „jelentések testreszabásának engedélyezése” engedéllyel rendelkező csapatvezetők vagy felhasználók hozzáférést kapnak a speciális szerkesztési lehetőségekhez is, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy teljesen új vizuális elemeket hozzanak létre, illetve töröljék azokat, valamint kártyákat hozzanak létre vagy töröljék azokat.

Bővebb információkért tekintse meg a következő videót:

Kérjük, vegye figyelembe, hogy a jelentések létrehozásának dátuma jelenleg UTC időzóna szerint lesz megadva. Ezenkívül a jelentés adatai nem valós időben frissülnek, hanem rendszeres, beütemezett időközönként frissülnek majd (a „legutóbb frissítve” időbélyeg látható lesz a jelentésen). Továbbá a jelentések jelenleg csak angol nyelven érhetők el. Végezetül a lezárt munkatételekre vonatkozó információkat csak az elmúlt évre vonatkozóan jelenítjük meg. A nyitott/folyamatban lévő munkatételek a teljes feldolgozási időt lefedő információkat mutatnak majd, még akkor is, ha ez az idő egy évnél hosszabb volt.

Hozzáférés a jelentésekhez

A jelentésekhez a Work Manager teljesen új részében, a navigációs menüben férhet hozzá.

A fő Jelentések hivatkozásra kattintva megnyílik a Jelentések oldal, és az Ön szerepétől függően az alapértelmezett szabványos jelentés rész jelenik majd meg. A csapatvezetők számára ez Csapatnézet, míg a csapattagok számára Felhasználói áttekintés elnevezésű jelentés lesz.

Ha a Jelentések hivatkozás fölé viszi az egérmutatót, akkor különböző részekre felosztva jelenik meg azoknak a jelentéseknek a listája, amelyekhez Ön hozzáfér:

  • Szabványos jelentések – itt a szerepének adataihoz társított szabványos, out-of-the-box jelentéseket tekintheti majd meg. A felhasználói szerep meghatározza, hogy mely szabványos jelentéseket láthatja: ha Ön csapattag szintű hozzáféréssel rendelkezik, akkor általában a „Felhasználói áttekintés” jelentést láthatja majd, amely a saját munkájáról jelenít meg adatokat, és ha több csapatvezetői hozzáféréssel rendelkezik, akkor a „Csapatnézet” című rész is láthatóvá válik, amely pedig a csapat munkájával kapcsolatos adatokat mutatja be.

  • Saját jelentések – itt olyan jelentéseket láthat, amelyeket valamilyen módon személyre szabott, majd új jelentésként mentett el.

  • Velem megosztva – ezek olyan egyéni vagy szabványos jelentések, amelyeket valaki más osztott meg Önnel.

A jelentéseket betűrendbe állítva jelenítjük meg, és Önnek lehetősége van kedvencként megjelölni azokat. A kedvenc jelentések azon jelentések felett jelennek meg, amelyeket nem jelölt meg kedvencként.

Jelentésstruktúra áttekintése

Miután megnyitott egy jelentést, felül láthatja a jelentés nevét és a legutóbbi frissítés dátumát.

A „Minden jelentés” gomb megnyomását követően megjelenik a különböző szakaszokra osztott, Ön számára hozzáférhető jelentések listája:

  • Szabványos jelentések – ezek a szerepének adataihoz társított szabványos, out-of-the-box jelentések.

  • Saját jelentések – itt olyan jelentéseket láthat, amelyeket valamilyen módon személyre szabott, majd új jelentésként mentett el.

  • Velem megosztva – ezek olyan egyéni vagy szabványos jelentések, amelyeket valaki más osztott meg Önnel.

Egy személyre szabott jelentést a „Mentés másként” opciót használva menthet el, míg egy jelentés megosztására a Megosztás gombot használva van lehetősége.

Egy jelentés általában többféle kártyát tartalmaz majd, amelyek fejlécszintű információkat, valamint számos vizuális elemet jelenítenek meg.

A hozzáférhető adatmezők attól a jelentéstől függenek majd, amelyhez Ön hozzáfér – minden jelentés saját adatmezőkészlettel rendelkezik. Ha Ön hozzáfér egy jelentéshez, akkor a jelentésen belüli összes adatmezőhöz is hozzáfér. Például a „Felhasználói áttekintés” jelentés és az abból készült minden jelentés az Ön és az Ön munkájának adatait is megjeleníti. A Csapatnézet nevű jelentés – illetve ebben az esetben is az abból készült minden jelentés – általánosságban lehetővé teszi az Ön csapatának adataihoz és az üzleti területén végzett munkához való hozzáférést.

Olyan egyéni adatmezők esetén, amelyeket szeretne a jelentéseiben viszontlátni, kérjen meg egy rendszergazdát, hogy vegye fel a kapcsolatot az Enate ügyfélszolgálatával, hogy elérhetővé tegye ezeket az Ön számára.

Minden felhasználónak lehetősége van egy jelentést személyre szabni, hogy csak azokat az adatokat mutassák meg, amelyeket szeretnének, és ezt például szűrők alkalmazásával vagy az adatmezők módosításával tehetik meg. A jelentés személyre szabása című részben többet is megtudhat az Ön rendelkezésére álló lehetőségekről.

Ha rendelkezik a „Jelentések testreszabásának engedélyezése” engedéllyel, akkor a „Speciális” módra kattintva a speciális szerkesztési lehetőségekhez is hozzáférhet, amelyek az összes szabványos személyre szabási lehetőséget, valamint a teljesen új vizuális elemek létrehozásának, a vizuális elemek törlésének, valamint a kártyák létrehozásának és törlésének lehetőségét is tartalmazzák.

Egy jelentés személyre szabása

Minden felhasználónak lehetősége van egy jelentést személyre szabni, hogy az adatok pontosan azt mutassák, amit ők szeretnének.

Felül számos a jelentésre alkalmazható szűrési lehetőség található. Lehetősége van a jelentést ügyfelek, szerződések és egyebek, valamint konkrét ügy- és jegytípusok (a Folyamatok legördülő menüben), illetve bizonyos Várólisták, vagy egy adott állapotban lévő munkák alapján szűrni. Amennyiben szeretné az összes ilyen szűrőt eltávolítani, kattintson a Szűrők fő megjelenítési gombjára, majd görgessen le, és keresse meg a Szűrők törlése hivatkozást.

A vizuális elemek fölé húzva az egérmutatót további szerkesztési lehetőségek is rendelkezésre állnak. Az egyes vizuális elemek fejlécében található hivatkozások lehetővé teszik a további szűrőkhöz való hozzáférést és azok alkalmazását.

A személyre szabás hivatkozásra kattintva sokkal több az Ön rendelkezésére álló lehetőséget fog látni. A megjelenítés típusának módosításával másképpen is megjelenítheti az adatokat, valamint megváltoztathatja a megjelenített adatmezőket.

A hozzáférhető adatmezők attól a jelentéstől függenek majd, amelyhez Ön hozzáfér – minden jelentés saját adatmezőkészlettel rendelkezik. Ha Ön hozzáfér egy jelentéshez, akkor a jelentésen belüli összes adatmezőhöz is hozzáfér.

Például a „Felhasználói áttekintés” jelentés és az abból készült minden jelentés az Ön és az Ön munkájának adatait is megjeleníti. A Csapatnézet nevű jelentés – illetve ebben az esetben is az abból készült minden jelentés – általánosságban lehetővé teszi az Ön csapatának adataihoz és az üzleti területén végzett munkához való hozzáférést.

Olyan egyéni adatmezők esetén, amelyeket szeretne a jelentéseiben viszontlátni, kérjen meg egy rendszergazdát, hogy vegye fel a kapcsolatot az Enate ügyfélszolgálatával, hogy elérhetővé tegye ezeket az Ön számára.

Egyedi vizuális elemét Excelbe is exportálhatja. A „fókusz” opcióval egy adott vizuális elem különálló nézetét hozhatja létre, valamint egy táblázatban kiválaszthatja az annak alapjául szolgáló adatokat.

A vizuális elem egy korábbi nézetéhez visszatérve bármikor egyszerűen elvetheti a módosításokat.

A szerkesztési lehetőségekről a Microsoft saját Power BI dokumentációjában olvashat bővebben, amely itt érhető el:

Egy személyre szabott jelentést a „Mentés másként” opciót használva is elmenthet, így könnyebben visszatérhet ahhoz, míg egy jelentés megosztására a Megosztás gombot használva van lehetősége.

Egy jelentés elmentése

Lehetősége van a testreszabott jelentése elmentésére a „Mentés másként” gombra kattintva, hogy a későbbiekben könnyedén hozzáférhessen ahhoz.

Attól függően, hogy eredetileg ki hozta létre a jelentést, egy jelentés elmentésekor számos lehetőség áll rendelkezésre:

  • Ha Ön egy másik személy által létrehozott jelentést módosított, akkor egy teljesen új jelentésként kell elmentenie azt (a „Mentés új jelentésként” jelölőnégyzetet automatikusan kiválasztjuk az Ön számára), mivel ez nem az eredeti jelentés.

  • Ha egy saját maga által készített jelentést módosított (és a jelentése a „Saját jelentések” részben található), akkor a következőket teheti:

    • A meglévő jelentést a „Mentés másként” gombra kattintva, majd a „Mentés egy új jelentésként” lehetőség kijelölésének megszüntetésével frissítheti.

    • Mentse el a jelentést egy teljesen új jelentésként a „Mentés másként” lehetőségre kattintva, majd válassza ki a jelentés teljesen új jelentésként való elmentésének opcióját.

Miután rákattintott a „Megerősítés” gombra, az elmentett jelentés megjelenik a „Saját jelentések” részben, amelyet a rendszer fő fejlécéről vagy a jelentések oldalon lévő jelentések listájáról érhet el. Az Ön összes elmentett jelentése itt fog megjelenni.

Speciális mód

A fent felsorolt jelentéstestreszabási lehetőségek mellett a csapatvezetők vagy „Jelentések testreszabásának engedélyezése” engedéllyel rendelkező személyek a speciális szerkesztési lehetőségekhez is hozzáférnek majd.

Ez lehetővé teszi számukra a vizuális elemek eltávolítását vagy teljesen új vizuális elemek létrehozását egy jelentésben a meglévők módosítása helyett, valamint így képesek lesznek a fejlécszintű információkkal rendelkező kártyák létrehozására és törlésére is.

A módosításokat bármikor egyszerűen elvetheti, ha visszatér a vizuális elem korábbi nézetéhez.

A speciális szerkesztési lehetőségekről a Microsoft saját Power BI dokumentációjában olvashat bővebben, amely itt érhető el:

Egy jelentés megosztása

A jelentéseket más felhasználókkal is megoszthatja, ha a „Megosztás” lehetőségre kattint, és kiválasztja, hogy mely felhasználókkal szeretné megosztani azokat.

A jelentés ezután a felhasználó(k)nál a Megosztott jelentések részben válik láthatóvá.

Vegye figyelembe, hogy csak akkor oszthat meg jelentéseket valakivel, ha az adott személy a jelentésben szereplő összes adat megtekintésére vonatkozó engedéllyel rendelkezik.

Amennyiben egy másik alkalmazáson keresztül szeretné megosztani a jelentést, ide is bemásolhatja a jelentés hivatkozási URL-jét.

Az Önnel megosztott jelentések a Megosztott jelentések listájában jelennek majd meg.

Egy jelentés törlése

Amikor jelentések törléséről van szó, van néhány dolog, amellyel jó tisztában lenni.

  • A saját testreszabott jelentései közül bármelyiket, azaz a „Saját jelentések” részben található jelentések közül bármelyiket törölheti.

  • Minden Önnel megosztott jelentést, azaz a „Megosztott jelentések” rész alatt szereplő bármelyik jelentést törölheti. Egy Önnel megosztott jelentés törlésével más számára nem törli az adott jelentést.

  • Az eredeti szabványos jelentést nem törölheti. Ha Ön azonban testreszabott egy szabványos jelentést, és elmentette ezt a testreszabott verziót (és ezért az megjelenik a „Saját jelentések” részben), akkor lehetősége van ennek a testreszabott jelentésnek a törlésére (lásd a fenti pontot).

  • Amennyiben Ön egy olyan jelentést töröl, amelyet megosztott egy másik felhasználóval, akkor a törléssel törölni fogja önmagánál az „eredeti” jelentést, valamint a másik felhasználóval megosztott jelentést is. A jelentés továbbá az adott felhasználó számára egy elmentett URL-hivatkozáson keresztül sem lesz elérhető.

  • Az Ön által törölt jelentések egy elmentett URL-hivatkozáson keresztül továbbra is elérhetők lesznek.

Elérhető szabványos jelentések

Jelenleg az Enate két szabványos, out-of-the-box jelentést biztosít:

A szabványos jelentések láthatósága az Ön felhasználói szerepétől függ majd.

Csapatnézet-jelentés

A Csapatnézet-jelentés azokat a munkákat jeleníti meg, amelyek az Ön által kezelt vagy azokon a várólistákon szerepelnek, amelyeknek Ön is része.

A Csapatnézet-jelentés a következő elérhető adatkészleteket tartalmazza:

TáblázatMezőkLeírás

Tevékenység

Aktív felhasználók

Az egy adott kiválasztott dátumon aktív felhasználók száma

Tevékenység

Összes naplózott óra

Az ügynök által az összes munkatételen eltöltött teljes idő órában megadva a kiválasztott dátumtartomány során

Tevékenység

Összes felhasználó

Az egy adott várólistán szereplő összes munkatételért felelős felhasználók száma összesen

Tevékenység

Tevékenységtípus

Egy ügynök által a munkatételen elvégzett tevékenység típusa (pl. „Elmentett” vagy „Befejezett”)

Tevékenység

Időtartam másodpercben

Egy ügynök által a munkatételen eltöltött idő másodpercben megadva. Ha rendelkezésre áll, akkor figyelembe vesszük a manuálisan megadott időt.

Tevékenység

StartDate

A munkatételhez kapcsolódó tevékenység kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Tevékenység

StartDate_date

A munkatételhez kapcsolódó tevékenység kezdő dátuma csupán dátumformátumban megadva

Tevékenység

Felhasználónév

A tevékenységet elvégző felhasználó

Kontextus

Szerződés

A szerződés neve

Kontextus

Ügyfél

Az ügyfél neve

Kontextus

Szolgáltatás

A szolgáltatás neve

Kontextus

Szolgáltató

A szolgáltató neve

Dátum

Dátum

Az adatszűrés dátumtartománya

Dátum

Hónap

A dátumok hónapjai

Dátum

Hét

A dátumok hetei

Dátum

Év

A dátumok éve

Hibák

Munkatételek száma

A hibás munkatételek száma

Hibák

Észlelés dátuma

Az a dátum, amelyen egy adott munkatétel hibáját észlelték

Hibák

Hibakategória

A hiba kategóriája

Hibák

Leírás

A hiba leírása

Hibák

Állapot

Megmutatja, hogy sikerült-e megoldani a hibát vagy sem

Visszajelzés

Átl. értékelés

Az egyes munkatételek minősítéseinek átlaga

Visszajelzés

Értékelés

Az egyes munkatételek felhasználói értékelése

Visszajelzés

Referencia

A visszajelzéssel rendelkező munkatétel referenciaszáma

Folyamat

Folyamat

Annak a folyamatnak a neve, amelyhez minden munkatétel tartozik

Folyamat

Munkatétel típusa

A munkatétel típusa (jegy, művelet vagy ügy)

Várólisták

Várólista

Annak a várólistának a neve, ahol a munkatétel utoljára jelen volt

Állapot

Állapot

Munkatétel állapota (elvégzendő, folyamatban, várakozó, megoldva, lezárva)

Állapot oka

Állapot oka

A munkatétel állapotváltozása mögött meghúzódó ok (újonnan létrehozott, új információ érkezett be, üzleti szabály által gátolt stb.)

Várakozó állapot előzményei

Várakozások száma naponta

Az ügynök által egy adott napon várakozik állapotúra állított munkatételek száma (azok közül a munkatételek közül, amelyeken az ügynök dolgozik/dolgozott)

Várakozó állapot előzményei

EndDate

A várakozó állapot befejezési dátuma dátum/idő formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

EndDate_date

A várakozó állapot befejezési dátuma csak dátum formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

StartDate

A várakozó állapot kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

StartDate_date

A várakozó állapot kezdő dátuma csak dátum formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

Felhasználónév

Az ügynök, aki a munkatétel állapotát várakozó állapotúra állította

Munkatételek

Művelet

Egy ügynök által egy adott napon lezárt és várakozó munkatételek összege

Munkatételek

A mai napon hozzárendelt munkatételek

A mai napon az ügynökhöz hozzárendelt munkatételek száma

Munkatételek

Lezárt munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban lezárt munkatételek száma

Munkatételek

A mai napon lezárt munkatételek

A mai napon az ügynök által lezárt munkatételek száma

Munkatételek

A mai napon esedékes munkatételek

A mai napon az ügynök által esedékes munkatételek száma

Munkatételek

Megnyitott munkatételek

Az ügynök által megnyitott összes munkatétel száma

Munkatételek

Késedelmes munkatételek

Az ügynök által esedékes összes munkatétel száma

Munkatételek

Újra megnyitott munkatételek

Az ügynök számára újra megnyitott összes jegy száma

Munkatételek

Megoldott munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban megoldott munkatételek száma

Munkatételek

Elindított munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban elindított munkatételek száma

Korkategória

A napokban meghatározott kor különböző kategóriákba történő csoportosítása

Munkatételek

Kor napokban

Kor naptári napokban megadva. Befejezett munkatételek esetében: (záró dátum – kezdő dátum), nyitott tételek esetében: (ma – kezdő dátum).

Munkatételek

Érintett rekordok száma

Az érintett rekordok száma összesen

Munkatételek

Hibák száma

Az egyes munkatételek hibáinak száma (ha van hibája)

Munkatételek

Újbóli elvégzések száma

Az egyes munkatételek újbóli elvégzéseinek száma (ha van ilyen)

Munkatételek

DueDate

A munkatétel határideje dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

DueDate_date

A munkatétel határideje csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

EndDate

A munkatétel záró dátuma dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

EndDate_date

A munkatétel záró dátuma csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

Hibás

Megmutatja, hogy az adott munkatétel hibás vagy sem (igen vagy nem)

Munkatételek

Újra megnyitották

Jegyek, amelyeket megnyitottak, miután megoldott állapotúak voltak

Munkatételek

Referencia

Az egyes munkatételek referenciaszáma

Resolved Date

A munkatétel megoldásának dátuma dátum/idő formátumban megadva

Resolved Date_date

A munkatétel megoldásának dátuma dátum formátumban megadva

Munkatételek

Szolgáltatói megállapodás

Szolgáltatói megállapodás annak jelzésére, hogy a munkatétel esedékes-e vagy sem

Munkatételek

StartDate

A munkatétel kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

Start Date_date

A munkatétel kezdő dátuma csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

Cím

A munkatétel címe

A felhasználó áttekintő jelentése

A felhasználó áttekintő jelentése az Ön saját munkájával kapcsolatosan jelenít meg adatokat.

A felhasználó áttekintő jelentése a következő elérhető adatkészleteket tartalmazza:

TáblázatMezőkLeírás

Tevékenység

Összes naplózott óra

Az ügynök által az összes munkatételen eltöltött teljes idő (órában megadva) a kiválasztott dátumtartomány során

Tevékenység

Tevékenységtípus

Egy ügynök által a munkatételen elvégzett tevékenység típusa („Elmentés” vagy „Befejezés”)

Tevékenység

Időtartam másodpercben

Egy ügynök által a munkatételen eltöltött idő (másodpercben megadva). Ha rendelkezésre áll, akkor figyelembe vesszük a manuálisan megadott időt.

Tevékenység

StartDate

A munkatétel-tevékenység kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Tevékenység

StartDate_date

A munkatétel-tevékenység kezdő dátuma csak dátum formátumban megadva

Tevékenység

Felhasználónév

A tevékenységet elvégző felhasználó

Kontextus

Szerződés

A szerződés neve

Kontextus

Ügyfél

Az ügyfél neve

Kontextus

Szolgáltatás

A szolgáltatás neve

Kontextus

Szolgáltató

A szolgáltató neve

Dátum

Dátum

Az adatszűrés dátumtartománya

Dátum

Hónap

A dátumok hónapjai

Dátum

Hét

A dátumok hetei

Dátum

Év

A dátumok éve

Hibák

Munkatételek száma

Azon munkatételek száma, amelyek hibásnak vannak jelölve

Hibák

Létrehozás dátuma

Az a dátum, amelyen egy adott munkatétel hibáját észlelték

Hibák

Hibakategória

A hiba kategóriája

Hibák

Leírás

A hiba leírása

Hibák

Állapot

Megmutatja, hogy sikerült-e megoldani a hibát vagy sem

Folyamat

Folyamat

Annak a folyamatnak a neve, amelyhez minden munkatétel tartozik

Folyamat

Munkatétel típusa

A munkatétel típusa (jegy, művelet vagy ügy)

Várólisták

Várólista

Annak a várólistának a neve, ahol a munkatétel utoljára jelen volt

Állapot

Állapot

Munkatétel állapota (elvégzendő, folyamatban, várakozó, megoldva, lezárva)

Állapot oka

Állapot oka

A munkatétel állapotváltozása mögött meghúzódó ok (újonnan létrehozott, új információ érkezett be, üzleti szabály által gátolt stb.)

Várakozó állapot előzményei

Várakozások száma naponta

Az ügynök által egy adott napon várakozik állapotúra állított munkatételek száma (azok közül a munkatételek közül, amelyeken az ügynök dolgozik/dolgozott)

Várakozó állapot előzményei

EndDate

A várakozó állapot befejezési dátuma dátum/idő formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

EndDate_date

A várakozó állapot befejezési dátuma csak dátum formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

StartDate

A várakozó állapot kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

StartDate_date

A várakozó állapot kezdő dátuma csak dátum formátumban megadva

Várakozó állapot előzményei

Felhasználónév

Az ügynök, aki a munkatétel állapotát várakozó állapotúra állította

Munkatételek

Művelet

Egy ügynök által egy adott napon lezárt és várakozó munkatételek összege

Munkatételek

A mai napon hozzárendelt munkatételek

A mai napon az ügynökhöz hozzárendelt munkatételek száma

Munkatételek

Lezárt munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban lezárt munkatételek száma

Munkatételek

A mai napon lezárt munkatételek

A mai napon az ügynök által lezárt munkatételek száma

Munkatételek

A mai napon esedékes munkatételek

A mai napon az ügynök által esedékes munkatételek száma

Munkatételek

Megnyitott munkatételek

Az ügynök által megnyitott összes munkatétel száma

Munkatételek

Késedelmes munkatételek

Az ügynök által esedékes összes munkatétel száma

Munkatételek

Újra megnyitott munkatételek

Az ügynök számára újra megnyitott összes jegy száma

Munkatételek

Megoldott munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban megoldott munkatételek száma

Munkatételek

Elindított munkatételek

Az ügynök által a kiválasztott dátumtartományban elindított munkatételek száma

Munkatételek

Kor napokban

Kor naptári napokban megadva. Befejezett munkatételek esetében: (záró dátum – kezdő dátum), nyitott tételek esetében: (ma – kezdő dátum).

Munkatételek

Érintett rekordok száma

Az érintett rekordok száma összesen

Munkatételek

Hibák száma

Az egyes munkatételek hibáinak száma (ha van hibája)

Munkatételek

Újbóli elvégzések száma

Az egyes munkatételek újbóli elvégzéseinek száma (ha van ilyen)

Munkatételek

DueDate

A munkatétel határideje dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

DueDate_date

A munkatétel határideje csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

EndDate

A munkatétel záró dátuma dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

EndDate_date

A munkatétel záró dátuma csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

Hibás

Megmutatja, hogy az adott munkatétel hibás vagy sem (igen vagy nem)

Munkatételek

Referencia

Az egyes munkatételek referenciaszáma

Munkatételek

Újra megnyitották

Jegyek, amelyeket megnyitottak, miután megoldott állapotúak voltak

Munkatételek

Szolgáltatói megállapodás

Szolgáltatói megállapodás annak jelzésére, hogy a munkatétel esedékes-e vagy sem

Munkatételek

StartDate

A munkatétel kezdő dátuma dátum/idő formátumban megadva

Munkatételek

Start Date_date

A munkatétel kezdő dátuma csak dátum formátumban megadva

Munkatételek

Cím

A munkatétel címe

Last updated